COĞRAFİ BİLGİ SİSTEMLERİ GÜNÜ
                         GIS Hayattır...

GIS Day / CBS Günü


GIS Day / CBS Günü nedir?

GIS Day / CBS Günü, binlerce GIS (Geographical Information Systems)/ CBS (Coğrafi Bilgi Sistemleri) kullanıcısının GIS’in günlük yaşantımızı nasıl etkilediğini anlattığı bir gündür. Tüm dünyada milyonlarca insan her yıl düzenlenen etkinliklerle bu günü kutlamaktadır.

GIS Day / CBS Günü , her yılın Kasım ayı içerisinde coğrafya haftası içindeki bir günde tüm dünyada kutlanmaktadır. Bu günün ana sponsorları National Geographic Society, the American Association of Geographers (AAG), University Consortium for Geographic Information Science (UCGIS), The Library of Congress, US Geological Survey (USGS) ve ESRI’dir 

Tüm dünyada 100'ü aşkın ülkede, 2000’in üzerinde kamu kurum ve kuruluşu bu organizasyona katılmakta ve 3 milyonun üzerinde genç ve yetişkinin GIS’den haberdar edilerek eğitilmesi sağlanmıştır.

Türkiye’de ilk kez 20 kasım 2000’de GIS’e ilgi duyan KTÜ bünyesindeki çeşitli fakültelerin de katılımıyla KTÜ GISLab bünyesinde böyle bir organizasyon düzenlenmiştir. Her yıl geleneksel hale getirilecek GIS günü ile, Coğrafi Bilgi Sistemleri kültürünün Türk toplumuna yaygınlaştırılması amaçlanmıştır.  

http://www.gisday.com

 

CBS 2009 GÜNÜ KUTLANDI 19.11.2009

 

Coğrafi Bilgi Sistemleri (CBS) Günü 2009 etkinlikleri kapsamında KTÜ Harita Mühendisliği Bölümü’nde 19 Kasım 2009 tarihinde HKMO Trabzon Şubesi CBS Komisyonu, KTÜ Harita Mühendisliği Bölümü ve KTÜ Harita Kulübü işbirliği içerisinde Arş. Gör. H. Ebru Çolak ve Dr. Volkan Yıldırım’ın organizasyonu ile Özel Candan İlköğretim Okulu 5. ve 6. Sınıf öğrencilerine “Dersimiz Harita” etkinliği gerçekleştirilmiş ve geleneksel CBS Günü Pastası kesimi ile CBS Günü kutlamaları tamamlanmıştır. İlköğretim 5. ve 6. sınıflarına yönelik “Dersimiz Harita” isimli etkinlikte, harita kullanımının önemi ve hayatımızdaki yerini anlatan eğlenceli oyunlarla eğitimler verilmiştir. Ardından KTÜ Harita Mühendisliği Bölümü öğrencileri, hocaları, HKMO Trabzon Şubesi yönetim kurulu üyeleri ve diğer harita mühendislerinin katıldığı geleneksel CBS Günü pastası kesimi ile günün anlam ve önemi bir kez daha belirtilerek, günün anı fotoğrafları ile kutlamalar gerçekleştirilmiştir.